Historia

Koulu perustettiin aikanaan Oulun Suomalaiseksi Yhteiskouluksi Mauno Rosendalin aloitteesta. Hänen johtavina ajatuksinaan olivat suomalaisen kulttuurin vaaliminen ja yhteiskouluaate. Yksityinen koulu eli kuitenkin jatkuvassa rahapulassa, kunnes 1920 valtio otti sen haltuunsa ja koulun nimi vaihtui Oulun yhteislyseoksi.

Yhteislyseona se toimi vuonna 1974 toteutettuun peruskoulu-uudistukseen saakka, jolloin syntyivät Kuusiluodon yläaste ja Kuusiluodon lukio.

Syyslukukaudesta 2004 lähtien koulurakennuksessa toimii vain lukio. Lukion toiminta pohjautuu edelleenkin Mauno Rosendalin kasvatusihanteisiin. Suomalaisuus, suomalaisen kulttuurin tuntemus ja humanismi ovat nykyisinkin koulumme toiminnan ohjenuorina.

Koulutalo

  • vuokrahuoneistossa 1902-1908
  • oma koulurakennus v. 1908
  • ensimmäinen laajennus v. 1955
  • toinen laajennus v. 1960
  • Valtion omistama kiinteistö ja irtaimisto siirtyi Oulun kaupungin hallintaan peruskoulujärjestelmään siirryttäessä 1.8. 1974

Rehtorit

Mauno Rosendal
8.9. 1848 Hämeenkyrössä, k. 21.10.1917
yo 2.6. 1868 Hämeenlinnassa

Oulun suomalaisen yhteiskoulun rehtori 1.9.1902-21.10.1917. Perusti Ouluun suomenkielisen yhteiskoulun, johon myös tyttöoppilaat olivat tervetulleita. Valtiopäivämies, herännäisjohtaja, kirjailija. Toimi koulun rehtorina kuolemaansa saakka 21.10.1917

 

Heikki Karjalainen
s. 20.5.1883 Kempele, k. 27.4.1938 Oulu
yo Oulun klassinen lyseo 1903

FK Helsingin yliopisto. Tuli v. 1909 matemaattisten aineiden opettajaksi Oulun Suomalaiseen Yhteiskouluun. Rehtorina 1.11.1917-31.8.1931. Velkaantunut yksityiskoulu siirtyi valtiolle 1.7.1920 hänen toimikaudellaan. Kansanedustaja. Valittiin Oulun kaupungin johtajaksi 1.9.1931.

 

Kaarlo Metsävainio
s. 25.6.1890 Kolarissa, k. 16.8.1962
yo Kajaanin yhteiskoulusta 1910

FK1915 ja FL ja FT 1934 Helsingin yliopistosta. Väitöskirja kasvitieteen alalta: Untersuchungen über das Wurzelsystem der Moorpflanzen. Tuli Oulun Suomalaisen yhteiskoulun maantieteen ja luonnonhistorian opettajaksi 1918. Oulun yhteislyseon rehtori 1.9.1931- 31.8.1958. Kaupunginvaltuutettu. Lukuisia luottamustehtäviä mm. Oulun Korkeakouluseuran sihteeri 1919-1957. Vähän ennen kuolemaansa sai nähdä hellimänsä korkeakouluajatuksen toteutuvan: Pohjois-Suomi sai oman yliopistonsa. Toimi rehtorina 27 tasaisen kehityksen vuotta.

 

Pauli Hänninen
s. 17.7.1905 Oulussa
yo Oulun Lyseosta 1924

FK Helsingin yliopistosta 1931. Oulun yhteislyseon matemaattisten aineiden vanh. lehtoriksi 1950. Oulun yhteislyseon rehtori 1.9.1958-31.8.1965. Hänen aikanaan koulun oppilasmäärä oli suurimmillaan eli n. 700. Kun koulurakennuksen toistaiseksi viimeinen suuri laajennus valmistui 1960, kouluun saatiin ruokala ja lämmin ateria toteutui ensimmäisen kerran. Laajennukseen kuului myös kolme luokkahuonetta ja toinen voimistelusali.

 

Annikki Hulkko
s. 12.1.1915 Alatorniolla
yo Kemin yhteislyseosta 1933

Teologinen erotutkinto Helsingin yliopisto 1939. Oulun yhteislyseon uskonnon ja psykologian vanh. lehtori 1956 alkaen. Oulun yhteislyseon rehtori 15.9.1965-31.7.1974 ja Kuusiluodon lukion rehtori 1.9.1974-31.7.1978. Kouludemokratia, valinnanvapaus ja yksilön huomioonottaminen olivat johtoajatuksia hänen kaudellaan. Peruskoulu-uudistuksen toteuttaminen tapahtui hänen rehtoriakautensa lopulla: koulu jakaantui yläasteeksi ja lukioksi ja sen ylläpitäjäksi tuli Oulun kaupunki.

 

Anna-Liisa Hirvenoja
Kuusiluodon yläasteen rehtori 01.09.1974 - 31.07.1992

 

Anja Varjoranta
Kuusiluodon lukion rehtori 01.09.1978 - 31.07.1979

 

Mauri Kirstinä
Kuusiluodon lukion rehtori 01.08.1979 - 31.07.1993

 

Tuomo Vilppola
Kuusiluodon yläasteen rehtori 01.08.1992 - 31.07.1993.
Kuusiluodon yläasteen ja lukion rehtori 01.09.1993 - 30.04.1994

 

Sakari Lauriala
Kuusiluodon yläasteen ja lukion rehtori 01.05.1994 - 31.07.1995

 

Jorma Kreivi
Kuusiluodon lukion ja yläasteen rehtori 01.08.1995 - 31.07.1998

 

Juha Oikarainen
Kuusiluodon lukion ja yläasteen rehtori 01.08.1998 - 31.07.1999

 

Markku Niskavaara
Kuusiluodon yläasteen rehtori 01.08.1999 - 31.07.2002

 

Juha Valtakorpi
Kuusiluodon lukion rehtori 01.08.2000 - 31.7.2002
Kuusiluodon lukion ja yläasteen rehtori 1.8.2002 - 31.7.2004
Kuusiluodon lukion rehtori 1.8.2004 - 31.7.2006
Oulun suomalaisen yhteiskoulun lukion rehtori 01.08.2006 - 31.7.2012 

Timo Soini

Oulun suomalaisen yhteiskoulun lukion rehtori 10.09.2012 -31.7.2013

Juha Valtakorpi

Oulun suomalaisen yhteiskoulun lukion rehtori 1.8.2013 -

 

Lisätietoja