Tervetuloa Pyramentin pariin!

Oulun Suomalaisen Yhteiskoulun lukion lukuvuosi 2023-2024 käynnistyi 10.8.2023. Talossa on jälleen 190 uutta lukiolaista, ja koko koulussamme opiskelee yli 600 opiskelijaa ja nelisenkymmentä aikuista.

Tuutorimme olivat vastassa uusia opiskelijoita koulun pihalla ensimmäisenä koulupäivänä.

Verkkolehti Pyramentti on käynnistellyt toimintaansa ja uutisoi tuttuun tapaansa koulumme tapahtumista, nostaa esille lukiolaisia kiinnostavia aiheita ja muotoilee henkilökuvia koulumme väestä. Toimituksemme on saanut monta uutta toimittajaa ja syksyn juttujen aiheet on jaettu. Nyt he ovat käärineet tai käärivät kohta hihansa, ja saamme pian lukea uusia juttuja ja kohtaamisia lukiomme päivistä.

Viime lukuvuonna pyramenttilaiset laajensivat osaamistaan podcastien pariin, ja tänä syksynä olemme julkaisseet yhden uuden jakson Mitä kuuluu OSYK? -sarjaan. Sen aiheena on lukiomme suuren suosion saavuttanut Broidi-musikaali.

Tervetuloa seuraamaan lukion verkkolehden lukuvuotta!

Minna Korpierkki
Lehden ohjaava opettaja